AGROTKANINY I AGROWŁÓKNINY - WYBÓR MATY ŚCIÓŁKUJĄCEJ
Ze względu na ogromną ilośc ofert i wariantów agrotkanin i agrówłóknin na polskim rynku wiemy z doświadczenie że wybór maty ściołkującej może przytłoczyć każdego, dlatego przygotowaliśmy dla Państwa poradnik przedzakupowy przedstawiający wady i zalety agrotkanin stosownie do parametrów tkaniny, koloru czy gramatury w kontekście jej zastosowania. W poradniku skupiamy się głównie na fukcji ściółkującej a nie okryciowej czyli w dużym uproszczeniu kładzeniu agrotkaniny bezpośrednio na glębę w celu stworzenia odpowiednich warunków do wzrostu roślin poprzez utrzymanie odpowiedniej wilgotności i temperatury oraz ochrony przed chwastami.
W pierwszej kolejności jednak musimy zacząć od obalenia pewnego mitu, który przeniknął wpływając na nazewnictwo stosowane masowo w szkółkarstwie i ogrodnictwie a mianowicie terminy "AGROTKANINA" i "AGROWŁÓKNINA" to nie to samo pomimo używania tych nazw zamiennie. Brak rozróżnienia między tymi tkaninami jest tak powszechny, iż nie ukrywamy, iż sami używamy w naszych ofertach obu wariantów. W poniższym poradniku jednak zaczniemy od wskazania róznic między tymi materiałami.
1. AGROTKANINA CZY AGROWŁÓKNINA - RÓŻNICE
Agrotkanina zwaną inaczej matą ściółkujacą lub mata szkółkarską wykonana jest z tworzywa sztucznego - polipropylenu. Materiał ten produkowany jest z cienkich i mocnych nitek co tworzy efekt zwartej tkaniny. Agrotkanina jest dzięki takiej metodzie produkcji o wiele bardziej wytrzymała od agrowłókniny i charakteryzuje się większą gramaturą od agrowłóknin - zazwyczaj w zakresie od 70g/m2 do 150g/m2. Zaznaczamy że gramatura materiału bezpośrednio wpływa na gęstość, wagę i wytrzymałość materiału. Większa wytrzymałość agrotkanin sprawia, że zdecydowanie lepiej sprawdzają jako podłoże do sciółkowania oraz z powodzeniem można je stosować trudniejszych warunkach np. na skarpach czy jako podłoże pod szkółki leśne. Struktura i gramatura agrotkanin w połaczeniu z zastosowaniem stabilizacji UV zdecydowanie bardziej wydłuża jej żywotność w porównaniu do agrowłókniny przy czym róznice między samymi agrotkaninami w tej kwestii są również znaczące co przedstaiwmy w dalszej części. Agrotkaniny doskonale chronią glebę przed utratą wilgoci, utrzymują odpowiednią temperaturę gleby oraz pomagają jej zachować odpowiednie składniki mineralne. Agrotkaniny niezależnie od gramatury przepuszczają wodę ograniczając zarazem rozwój chwastów.
Agrowłóknina wykonana jest również z włókien polipropylenowych jednak metoda produkcji wykorzystuje wlókna o nieregularnej budowie. Taka struktura powoduje, że agrowłóknina jest dużo bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne niż agrotkanina. Plusem jednak takiego rozwiązania jest fakt że dzięki temu zapewnia roślinom nieograniczony dostęp do powietrza przy okazji utrzymując odpowiednią temparaturę oraz przepuszczając wodę i składniki mineralne. Agrowłókniny wystepują zazwyczaj w stosunkowo mniejszych gramaturach - od 17g/m2 do 50g/m2. Agrowłókniny można stosować jako matę ściłokującą tak samo jak agrotkaniny mając na uwadze ograniczenia dotyczące wytrzymałości materiału, dlatego do tego celu zaleca się jednak stosowanie trwalszych agrotkanin. Agrowłokniny w przeciwieństwie do agrotkaniny idealnie nadają się do okrywania roślin w celu ochrony przed warunkami zewnetrznymi i szkodnikami lub jak przykładowo agrowłokniny ziomowe do przedłużania okresu wegetacyjnego.
2. AGROTKANINA - POLECANY WYBÓR DO ŚCIOŁKOWANIA
Zgodnie z powyższym rozróżnieniem do sciółkowania zdecydowanie lepszym wyborem jest trwalsza i grubsza agrotkanina. Parametry, struktura i grubość agrotkanin powodują, iż zdecydowanie lepiej i dłużej spełnią swoją fukcję ochronną i wspomagającą wzrost sadzonych roślin. Nasuwa się pytanie jakie są korzyści zastosowania agrotkaniny w naszych ogrodzie? Już wyjasniamy!
Agrotkaniny dzieki sowjej grubości skutecznie zapewniają ochronę przed chwastami bez konieczności użycia środków chemicznych. Drugą równie wazną fukcją agrotkaniny jest zapewnienie odpowiednich warunków do wzrostu roślij poprzez utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby dzięki strukturze agrotkaniny umożliwiającej przenikanie do gleby wody opadowej i składników mineralnych zarazem opóźniając jej szybkie odparowanie. Agrotkaniny utrzymują również wyższą temperaturę gleby co korzystnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego. Dodatkowymi zaletami agrotkanina jest ich estetyczny wygląd i możliwość porządkowania sadzonych roslin dzięki pasom w innym kolorze niż sama tkanina.
ZALETY AGROTKANINY:
✅Ochrona przed chwastami
✅Utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby
✅ Pomoc w uzyskaniu wyższej temperatury gleby
✅ Zapewnienie estetycznego wyglądu ogrodu
✅ Dodatkowe zabezpieczenie roślin przed szkodnikami
3. RODZAJE AGROTKANIN - PRZEWODNIK PO PARAMETRACH - ciąg dalszy w trakcie opracowywania